عضویت در خبرنامه
نظرتون راجب محتوای سایت چیست؟
مشاهده نتایج ثبت نظر
سوال از کارشناسان Visa4edu

یک ریسرچ پلن خوب باید شامل چه مواردی باشد؟!

یک ریسرچ پلن خوب باید شامل چه مواردی باشد؟!

 

یک ریسرچ پلن خوب باید شامل چه مواردی باشد؟!

 

ریسرچ پلن دانشگاهی چیست؟

به طور خلاصه اهدافی که دانشجو از تحصیل و تحقیق و یا حتی پروژه ای که در مقطع مورد نظر دانشگاهی خواهد داشت در نامه ای نگارش میشود. این نامه هیچ ارتباطی با افرادی که در دانشگاه های قبلی دانشجو و در ارتباط با دانشجو نقشی داشتند، ندارد. این نامه توسط استاد راهنمای مقطع قبلی فرد در ایران ویا در هر کشور دیگری نگارش نمی شود. این نامه ارتباطی با استاد راهنمای مقاطع تحصیلی قبلی دانشجو ندارد. این نامه در جهت توضیح کارهای که در گذشته توسط دانشجو در مقاطع تحصیلی قبلی انجام شده نیست.

این نامه توسط استاد (ویا افرادی که در ادامه متن اشاره میشود) از دانشگاه آمریکایی که دانشجو از آن موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شده اخذ و برای احتیاط بعنوان مدرک همراه در روز مصاحبه ویزای دانشجویی در سفارت در صورت درخواست افیسر سفارت تحویل افیسر میشود.

ریسرچ پلن الزامی نیست اما اکیداً توصیه میشود دانشجو این نامه را همراه خود داشته باشد.

چه افرادی نیاز به ریسرچ پلن دارند؟

تا اواخر سال ۲۰۱۵ کمتر شنیده میشد که سفارت آمریکا در کشور های مختلف از دانشجویان درخواست ریسرچ پلن دانشگاهی نماید. از اوایل سال ۲۰۱۶ به تدریج موضوع درخواست ریسرچ پلن توسط افیسر های سفارت برای دانشجویانی که درخواست ویزای دانشجویی داشتند به صورت یک مدرک احتیاطی برای زمانی که افیسر درخواست می کرد، بین دانشجویان مطرح می شد.

در سالهای اخیر بیشتر روال بر این بود که افیسر ها از دانشجویانی که فول فاند هستند و به هر دلیل استاد سوپروایزر (استاد راهنما) دارند و دستیار ریسرچ در پروژه دانشگاهی هستند، درخواست میشد. اما از سال ۲۰۱۸ و مخصوصاً بعداز سال۲۰۱۹ در بعضی سفارت ها درخواست ریسرچ پلن به یک سوال عمومی تبدیل شده است ( البته سفارت های ارمنستان و ترکیه بیشترین موارد درخواست را در بین همه سفارت ها داشته اند). برای مشاهده تجربیات دانشجویان در مصاحبه سفارت طی سالهای گذشته اینجا کلیک نمایید.

با توجه به توضیحات بالا منطقی می باشد که دانشجویی که در پروژه دانشگاهی همکاری میکند، نامه ریسرچ پلن از استاد دانشگاهی که دانشجو موفق به اخذ پذیرش درآن شده است را همراه خود در روز مصاحبه سفارت داشته باشد. در عمل دانشجویی که فاند TA دارد ویا پذیرش مقطع مستر- سلف فاند ویا حتی لیسانس گرفته نباید ریسرچ پلنی داشته باشد چرا که در پروژه ای مشغول به کار نخواهد شد. اما اخیراً دانشجویانی که به سفارت های اطراف ایران مراجعه میکنند با سوال افیسر در مورد ریسرچ پلن مواجه میشوند (حتی موارد سلف فاند). توضیح اینکه سلف فاند آنهم مقطع مستر که فقط کورس تحصیلی را خواهد داشت برای افیسری که خود با مقاطع تحصیلی و آموزشی در آمریکا آشناست کمی عجیب می نماید ولی درخواست ریسرچ پلن شده و باید کاری کرد برای آن.

ریسرچ پلن برای دانشجویان دارای استاد!

دانشجوی که به هر دلیل استادی برای دوران تحصیل او بعنوان سوپروایزر انتخاب و معرفی شده توسط دپارتمان و یا دانشجو مستقیماً مکاتبه کرده واستاد را بعنوان پل ارتباطی با دانشگاه به دپارتمان در انگیزه نامه معرفی نموده، نامه ریسرچ پلن را نیز باید از همان استاد درخواست نماید. دانشجو فول فاند، پارشال فاند( شهریه ویو شده/ جایزه تحصیلی گرفته و...) ویا حتی سلف فاندی که دپارتمان استاد سوپروایزر برایش انتخاب کرده هرچند مستقیماً با این فرد ارتباطی نخواهند داشت (در ترم اول یا سال اول ویا در کل تحصیل) و یا استاد معرفی شده توسط دانشگاه به رشته فرد مرتبط نیست و....، باید نامه ریسرچ پلن را از این استاد ویا program coordinator  دپارتمان تهیه نمایند.

دانشجویی که سلف فاند است ویا مقطع لیسانس ویا مستر اپلای نموده و هیچ ارتباطی با هیچ پروژه ای در دانشگاه ندارد و حتی اپلیکیشن فرم توسط دانشگاه بررسی و دذیرش داده شده است و هیچ اسمی حتی برای ارتباط ذکر نشده، باز هم باید ریسرچ پلن برای احتیاط همراه داشته باشد. هرچند چنین دانشجویی فقط کورس میگذراند و یا ترم اول (سال اول) هیچ استادی از طرف دپارتمان معرفی نشده برای دانشجو، باز هم با توجه به درخواست هرچند به ظاهرعجیب افیسر سفارت، باید ریسرچ پلن صرفاً جهت احتیاط همراه داشته باشد.

دانشجوی سلف فاند چگونه نامه ریسرچ پلن از دانشگاه تهیه نماید؟

 • به کارمند دپارتمان ویا فردی که در انجام امور اپلکیشن پذیرش به دانشجو کمک میکند

 • ویا به  Program Coordinator دپارتمانی که دانشجو از آن پذیرش گرفته

 • ویا هر فردی که دانشگاه بعنوان مطلع درموضوع ریسرچ پلن معرفی کند

ایمیل زده می شود و درخواست ریسرچ پلن برای مصاحبه ویزای دانشجویی آمریکا می نمایید. در پاسخ به دانشجو گفته میشود که کورس های که باید اخذ نماید تنها هدف تحصیلی شماهستند و شاید لینکی از وب سایت همان دانشگاه و یا دپارتمان برای شما در ایمیل ارسال شود. ممکن است دپارتمان ویا کارمند دانشگاه به دلیل عدم آشنایی با سختی های ویزای دانشجویی برای دانشجویان ایرانی، همکاری مناسبی نداشته ویا حتی دانش لازم را نداشته باشد. در چنین شرایطی توضیح علت درخواست ریسرچ پلن ویا ارسال نمونه ریسرچ پلن میتواند مفید باشد (البته باید بخاطر داشت که ریسرچ پلن برای دانشجو با شرایط پروژه تحقیقاتی میباشد و کاملا منطقیست اگر دانشگاه ویا دپارتمان متوجه درخواست دانشجو سلف فاندی که فقط واحد درسی دارد نشوند).

بعداز ارسال ایمیل درخواست و دریافت پاسخ دانشگاه مبنی بر کورس ورک ، پرینت ایمیل درخواست ریسرچ پلن، ایمیل پاسخ دانشگاه و همچینین پرینت واحد های درسی که دانشجو خواهد داشت را تهیه و روز مصاحبه سفارت همراه داشته باشید (الزاماً از همه دانشجویان درخواست ریسرچ پلن نمیشود) در نتیجه در صورت درخواست این مدارک را به افیسر تحویل دهید.

نکته ایمیل ها و جدول واحد های درسی نیازی به برابر اصل کردن ویا تایید گرفتن ویا حتی ترجمه رسمی با مهر وزارتخانه ایرانی و...... ندارد. لطفاً همواره به یاد داشته باشید. اصل بر صداقت دانشجو در پاسخ هاست.

نمونه ایمیل درخواست ریسرچ پلن برای دانشجویان سلف فاند

(قابل مشاهده برای اعضا با اشتراک ۶ یا ۱۲ ماهه- عضویت)

یک ریسرچ پلن خوب باید شامل چه مواردی باشد؟

اگر موضوع دانشجویان سلف فاند را که در پاراگراف بالا اشاره شد تمام شده فرض کنیم، حال نوبت دانشجویانی ست که استاد راهنما (فردی برای نظارت بر تحقیقات و تحصیل دانشجو) دارد. همانطور که قبلا اشاره شد Program Coordinator اگر توسط دانشگاه به دانشجو معرفی شده باشد نیز میتواند ریسرچ پلن به دانشجو بدهد. مجموعه ویزا برای تحصیل Visa4edu طی سالهای گذشته در ارتباط مستقیم با دانشجویان بوده و هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان با مشاوره این مجموعه موفق به اخذ ویزای دانشجویی میگردند. درنتیجه مواردی که در ادامه بعنوان نکات مهم ریسرچ پلن اشاره میشود حاصل تجربیات بسیار مهمی می باشد که براساس آن افیسر سفارت کامل بودن ریسرچ پلن و عدم نیاز به ارائه مدرک بیشتر را از طریق موافقت با درخواست ویزای دانشجویی فرد اعلام نموده. در مقابل دانشجویانی که این نکات مهم را در نامه اخذ شده از استاد خود نداشتند (مهم: در مورد دانشجویان فول فاند ویا دستیار در پروژه دانشگاه در این بند صحبت میشود ونه موارد سلف فاند بدون استاد و ریسرچ ویا پروژه)، و در مصاحبه موفق نبوده اند مقایسه و تحلیل شده است. شاید تعدادی از این موارد در میان پیام های ۵ سال گذشته گروه ویزای دانشجویی آمریکا نیز دیده شود ویا توسط ادمین ها در پاسخ به سوالات دانشجویان بیان شده باشد. فراموش نکنیم که تعداد زیادی از دانشجویان محصل در آمریکا نیز در سالهای گذشته که گروه تلگرامی زیادی در موضوع ویزای دانشجویی آمریکا وجود نداشت در گروه های زیرمجموعه Visa4edu حضور داشته و موفق به اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی آمریکا شده اند و اکنون مشغول به همکاری با مجموعه های مشاوره در موسسات مختلف می باشند.

نکات الزامی که باید در ریسرچ پلن قید شود:

 • نامه در سربرگ رسمی دانشگاه ویا دپارتمان می باشد (موارد سلف فاند همان ایمیل پرینت گرفته می شود).

 • نویسنده نامه، استاد ویا فردی با مسولیت رسمی از دپارتمان می باشد.

 • نویسنده نامه در ابتدای نامه خود را معرفی می نماید (assistant professor / professor در دپارتمان ....).

 • در ادامه دانشجو معرفی می گردد( نام و توضیح خیلی خلاصه از توانایی ها و نکاتی که به خاطر آن/ آنها ، این دانشجو انتخاب شده است برای همکاری در پروژه. (این بند اختیاریست)

 • توضیح خلاصه ای از مفهموم پروژه ویا ریسرچ به زبان ساده و تاثیر نتایج آن (از بکار بردن کلمات حساس در متن نامه جلوگیری شود).

 • توضیح کاری که دانشجو قرار است در این ریسرچ برای دانشگاه ویا استاد انجام دهد.

 • چاپ نتایج پروژه ویا تحقیق در ژورنال های عمومی و غیر طبقه بندی شده در متن نامه باید بیان شود (این بند الزامیست).

 • عدم دسترسی دانشجو به اطلاعات طبقه بندی شده (تجهیزات خاص و محدود شده) ویا نظامی در متن باید بیان شود( این مورد حتی اگر دانشجو هنر هستید باید در متن نامه قید شود).

 • در انتها اعلام مشخصات تماس با استاد در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر.

 

کاملا واضح است که هر یک از موارد اشاره شده در این متن باید برای دانشجو و طبق شرایط هر دانشجو مستقلاً نوشته شود و نمیتوان بدون در نظر گرفتن شرایط رشته تحصیلی و یا رشته اپلای شده توسط دانشجو در مورد کامل بودن متن نامه نظرداد. به همین دلیل این نامه و تهیه دیگر موارد مورد نیاز سفارت در خدمات مشاوره ویزای دانشجویی توسط مجموعه Visa4edu تاکید شده است (برای مطالعه بیشتر در مورد خدمات مشاوره ویزای دانشجویی آمریکا توسط Visa4edu به این صفحه مراجعه نمایید).

نامه ریسرچ پلن به صورت ایمیل به دانشجویان ارسال می شود و درنتیجه پرینت تهیه شده از آن همراه دانشجو در سفارت خواهد بود. افیسر سفارت نیازی به برابر اصل شدن این نامه و یا داشتن امضای استاد انتهای نامه  ندارد (فراموش نکنیم اصل بر صداقت دانشجوست).

 

خدمات مجموعه Visa4edu

 • برای اخذ مشاوره ویزای دانشجویی امریکا، اینجا کلیک نمایید.

 • برای اطلاع از نتایج ویزای دانشجویی در سال ۲۰۲۰ اینجا کلیک نمایید.

 • برای اطلاع از نتایج اپلای و ویزای سالهای گذشته اینجا کلیک نمایید.

 • برای مشاهده تجربیات مصاحبه ویزای دانشجوی آمریکا اینجا کلیک نمایید.

 • برای مشاهده نکات مفید آزمون TOEFL لطفاً این صفحه را مشاهده نمایید

 • برای مشاهده نکات مفید آزمون GRE لطفاً این صفحه را مشاهده نمایید

-----------------------------------------------------

برو بالا