عضویت در خبرنامه
نظرتون راجب محتوای سایت چیست؟
مشاهده نتایج ثبت نظر
سوال از کارشناسان Visa4edu

FATF & PUBLIC CHARGE

FATF & PUBLIC CHARGE

FATF & PUBLIC CHARGE

- دولت آمریکا در هفته سوم ماه فبریه ۲۰۲۰ دو پیروزی در دادگاه‌ها به دست آورد:

- دادگاه اجازه داد مقررات public charge در سفارتخانه‌های آمریکا در سراسر جهان اجرا شود.

- دیوان عالی اجازه داد مقررات در ایلینوی هم اجرا شود.

 

بدین ترتیب هر کسی که از داخل آمریکا تقاضای اقامت دائم می‌کند، و هر کسی که از خارج از آمریکا تقاضای ویزا-اعم از مهاجرتی، دانشجویی، توریستی و ...- می‌کند، از دوشنبه آینده از لحاظ خودکفایی ارزیابی می‌شود و اگر مأمور مهاجرتی در مصاحبه به این جمعبندی برسد که فرد در صورت ورود به آمریکا نیازمند کمک دولتی خواهد بود، تقاضای او مردود و از ورود او جلوگیری خواهد شد.

 

قوانین جدید از روز دوشنبه ۲۴ فبریه سال۲۰۲۰ در سفارت خانه ها به اجرا در خواهد آمد. هرچند فرم مربوط به اطلاعات مالی درخواست کننده ویزا در اختیار سفارت ها قرار گرفته است ولی تاثیر این موضوع بر ویزای دانشجویی کماکان شامل ابهاماتی میباشد. به تمام دانشجویانی که از تاریخ ۲۴ ام ماه فبریه سال۲۰۲۰ وقت سفارت دارند حتی اگر فول فاند میباشند توصیه میشود برای جبران هزینه های اولیه زندگی و یا هزینه های مازاد بر درآمد از طریق دانشگاه ( دانشجویان متاهل) حداقل های مالی ممکن که با توجه به تجربه زندگی دانشجویی در آمریکا و نیز مراجعات دانشجویان در سال های اخیر کسب شده ، مبلغ ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ هزار دلار مانده بانکی از بانک های غیر تحریمی ایرانی برای احتیاط همراه داشته باشند.

یاداوری این نکته نیز ضروری میباشد که نرخ دلار دولتی مندرج در مانده بانکی با نرخ بازار آزاد آن تفاوت زیادی دارد و به همین دلیل توصیه میشود:

۱-دانشجو  برای دانشگاه اگر در زمان اخذ آی بیست الزامی برای ارائه مانده بانکی بود همان عدد درخواست شده را با توجه به نرخ دلار دولتی از بانک تهیه نماید.

۲- دانشجو برای مراجعه به سفارت ، چون مانده بانکی داده شده به دانشگاه ( در زمان پذیرش) برای افیسر سفارت(بعد از اخذ پذیرش وبرای مصاحبه ) با توجه به دانش افیسر از تفاوت زیاد نرخ دولتی و آزاد دلار ، نیاز به مانده بانکی با توجه به قیمت نرخ دلار آزاد میباشد. در نتیجه توصیه میشود به دانشجویان سلف فاند که مبلغی معادل دلاری ۲ برابر مبلغ شهریه سالانه را برای سفارت ارائه دهند. 

نکته: آیا میشود دو نامه مانده بانکی متفاوت به سفارت داد؟

پاسخ: اخذ پذیرش اگر با زمان مصاحبه بیش از ۳ ماه فاصله داشته باشد، نیاز به اخذ مانده بانکی جدید برای سفارت دارد چرا که سفارت در سایت هر کشور به وضوح اشاره کرده : تاریخ نامه مانده بانکی نباید قبل از ۹۰ روز مانده به زمان مصاحبه باشد. در نتیجه خیلی از دانشجویان مجبور به اخذ مجدد نامه مانده بانکی هستند. از طرفی مبلغ درخواست شده دانشگاه با توجه به نرخ دولتی(حدود۴۶۰۰تومان) پرداخت شده ولی برای سفارت نیاز به مبلغی بیشتر با توجه به نرخ آزاد دلار میباشد. توصیه میشود در چنین شرایطی اگر تاریخ کمتر از ۹۰ روز بود باز هم نامه دومی با توجه به معادل نرخ آزاد تهیه شود تا اختلاف بین ۴۶۰۰ دولتی و مثلاً ۱۲۰۰۰ تومان آزاد توجیه شود. 

نمونه فرم پاپلیک شارژ ( صرفاً جهت بررسی و اطلاع) در لینک زیر قرار داده شده است. کماکان از تاثیر و یا عدم تاثیر این قانون بر ویزای دانشجویی اطلاع موثقی در دست نیست. در نتیجه نمیتوان با قطعیت در مورد ارتباط این قانون با ویزای دانشجویی صحبت کرد. باید در روز های اینده منتظر تجربه دانشجویان ایرانی مراجعه کننده به سفارت ها باشیم.

https://fam.state.gov/fam/09fam/09fam030208.html

 

FATF

 

عدم ارتباط مالی-بانکی ایران با دیگر کشور های جهان و تاثیر آن بر دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا به دو دسته تقسیم میشود:

۱- تاثیر بر موارد دانشجویی سلف فاند در مراجعه به سفارت

۲- تاثیر بر دانشجویان ایرانی ساکن آمریکا

۱- دانشجویانی که سلف فاند هستند و در حال مراجعه به سفارت، باید آمادگی پاسخ به نحوه تامین مبالغ بالای شهریه( به دلار) و چگونگی انتقال این مبالغ به آمریکا در حالی که هیچ گونه ارتباط مالی مستقیم و قانونی بین ایران و امریکا وجود نداشته و ندارد و در آینده سخت تر نیز خواهد شد، داشته باشند.

۲- دانشجویان سلف فاند و یا فول فاند ساکن آمریکا که نیاز به انتقال شهریه و یا هزینه های اضافی زندگی در آمریکا را از مبدا حساب ایرانی به آمریکا دارند ( صرافی ویا حساب ارزی) حتماً قبل از اقدام به انتقال پول از عدم بلوکه شدن آن توسط بانک مقصد در داخل آمریکا اطمینان کسب کنند.

دانشجویان ساکن آمریکا که دارای ویزای معتبر دانشجویی و حساب معتبر بانکی-آمریکایی هستند برای انتقال دلار در داخل آمریکا با توجه به اینکه مبدا و مقصد پول داخل آمریکا میباشد. به احتمال بسیار بالا با موضوع FATF مشکلی نخواهند داشت. چرا که حقوق دانشجویان از منبع دانشگاه و خرج کرد آن داخل آمریکا میباشد و ارتباطی با مبادله پولی با ایران ندارد.

این مطلب در صورت کسب اخبار جدید به روز رسانی خواهد شد.

 

برو بالا