عضویت در خبرنامه
نظرتون راجب محتوای سایت چیست؟
مشاهده نتایج ثبت نظر
سوال از کارشناسان Visa4edu

مدارک مورد نیاز دانشجویان برای سفارت آمریکا

مدارک مورد نیاز دانشجویان برای سفارت آمریکا

مدارک مورد نیاز دانشجویان برای مصاحبه در سفارت آمریکا

1- برگه I-20

- چنانچه هنوز برگه آی بیست به دلیل مشکلات پست و یا شرایط کرونا، به دست دانشجو نرسیده است طبق مندرجات موجود در اینجا دانشجو میتواند بدون داشتن I-20 مصاحبه سفارت را انجام دهد. 

- برای گرفتن وقت سفارت نیاز به برگه I-20 نیست.

- برای پرداخت سویس فی، دانشجو به شماره سویس نامبر مندرج در آی بیست نیاز دارد ولی به برگه آی بیست نیازی ندارد( شماره سویس نامبر را میتوان از دپارتمان دانشگاه و یا واحد اینترنشنال دانشگاه تقاضا کر).

- اخیراً صدورI-20 الکترونیکی توسط بعضی از دانشگاه (بخاطر شرایط کرونا) ایجاد شده است که مستقیماً مدارک به سفارت ارسال میگردد. در نتیجه داشتن کپی (پرینت)  I-20  برای دانشجو کافیست.


2- پاسپورت

- پاسپورت دانشجو برای روز مصاحبه باید حداقل ۶ ماه مانده اعتبار داشته باشد.

- نیازی به همراه داشتن پاسپورت های منقضی شده (قدیمی) بهمراه پاسپورت اصلی و معتبر نیست.

- در صورتی که پاسپورت دانشجو کمتر از یک سال (بین ۶ ماه تا ۱۲ ماه) مانده اعتبار دارد، فرد میتواند بعداز انجام مصاحبه اقدام به تعویض پاسپورت نماید. اینکار باعث داشتن پاسپورت با اعتبار بیشتر در زمان دریافت برچسب ویزای دانشجویی روی پاسپورت و مراجعه دیر تر برای تعویض پاسپورت در آمریکا به دفتر حفاظت منافع و دوری از دردسرهای تعویض پاسپورت داخل آمریکاست.

- پاسپورت حداکثر ۵ سال اعتبار دارد و دوره دکترا ۴ سال تا ۶ سال می باشد( میانگین).


3- فرم DS-160

- تا ۳ روز مانده به تاریخ مصاحبه فرم DS-160 را سابمیت نهایی نکنید. در وب سایت هر سفارت به وضوح گفته شده است که فرد تا ۳ روز مانده به وقت مصاحبه می تواند فرم DS-160 را سابمیت نکرده باشد. 

- لطفاً فکر نکنید که زودتر سابمیت کردن فرم به کارمندان منتظر نشسته در سفارت ها و یا کارمندان USCIS فرصت بیشتری برای مطالعه کیس شما میدهد و آنها با آمادگی بیشتری در باجه برای مصاحبه با شما حضور پیدا میکنند. خیر چنین نیست. افیسر سفارت در زمان ورود شما به باجه مصاحبه برای اولین بار فرم شما را برای بررسی مشاهده میکند. روال سفارت ها این بوده و هست.

دولت آمریکا برای حدود ۲۰۰ هزار نفر مراجعه سالانه به سفارتخانه هایش چیزی حدود ۱۰۰ هزار کارمند فقط برای بررسی فرم DS-160 قبل از مصاحبه باید استخدام کند!!!

- فرم DS-160 را به این دلیل که از ورود هرگونه پاسخ اشتباه به دلیل عدم آگاهی از موارد خواسته شده و ارتباط آن با شرایط دانشجو، از طرفی فرصت ادیت مجدد و تصحیح موارد اشتباه وارد شده و .... توصیه اکید میشود که تا چند روز مانده به تاریخ مصاحبه از سابمیت نهایی آن خودداری کنید.

- همراه داشتن پرینت لیزری فرم( رنگی و یا سیاه سفید بودنش فرقی نمیکنه) روز مصاحبه هرچند الزامی نداره ولی برای چک کردن مواردی که ادعا کردید و قرار در موردشون پاسخ ویا توضیح بیشتری بدید توصیه میشه.


4- تاییدیه پرداخت  SEVIS fee

در سایت I-90 مبلغ سویس فی توسط دانشجو پرداخت میشود. رسید این پرداخت طی چند ساعت الی چند روز بعداز پرداخت قابل مشاهده روی سیستم سفارتخانه ها میباشد. به همین دلیل توصیه میشود برای جلوگیری از نقص اداری در مشاهده رسید پرداخت، واریز مبلغ را یک هفته قبل از روز مصاحبه انجام دهید تا مشکلی در سفارت نداشته باشد. البته مواردی بوده که مشکل عدم نمایش واریز در اتوماسیون اداری سفارت بوده و فرد رسید همراهش داشته و بخاطر رسید مشکلی پیش نیامده است. همراه داشتن رسید پرداخت در سایت سفارت ها، اکیداً توصیه شده است.


5- نامه پذیرش دانشگاه

بجز برگه پذیرش یا همان I-20 ، دانشجو ( چه سلف فاند یا پارشال فاند ویا فول فاند) برگه ای به نام Offer letter  را نیز امضا میکند که برمبنای آن I-20 صادر میشود. Offer letter پیشنهاد اولیه استاد و یا دپارتمان دانشگاه برای جذب دانشجو می باشد و شرایط قرارداد دانشجو با کارفرما در آن درج شده است. همراه داشتن کپی این برگه (پرینت رنگی یا غیر رنگی) تاکید می شود. در صورتی که پذیرش شما شامل چنین نامه ای نبوده و  فقط  I-20 داده شده، نگران نباشید.


6- رسید پرداخت MRV fee - Application fee

رسید پرداخت ۱۶۰ دلارگرفتن وقت مصاحبه سفارت و فیش واریز پول به حساب سفارت (که البته بعضی از سفارتها پول رو دستی داخل سفارت تحویل میدهید).


7- پرینت ایمیل وقت سفارت

ایمیلی که بعد از اینکه وقت سفارت شما تایید شد، برای شما ارسال میشود.


8- مدارک دانشگاهی و ریز نمرات (اصل و ترجمه)

طی دسته کم ۵ سال گذشته افیسر ها از دانشجو درخواست مشاهده مدارک دانشگاهی را ننموده اند. اما این مورد در سایت سفارت ها درج شده و همراه داشتن آن لازم است. کارنامه آزمون های زبان (تافل-جی آر ای-آیلتس و...-پرینت سایت-) در زمان مصاحبه کارایی ندارد و افیسر از فرد درخواست مشاهده نمرات آزمون را نمیکند( تا کنون دیده نشده ولی همراه داشتن برگه نتیجه آزمون، چمدان شما را سنگین نمیکند).


9- نامه Bank Statement (مانده بانکی)

تا سال ۲۰۱۷ روال سفارت ها و افیسر مصاحبه این بود که فقط از دانشجویان با پذیرش سلف فاند ویا پارشال فاند و یا در موارد دانشجو متاهل برای همراهان ، درخواست میشد( شاید چند مورد استثنا هم باشد که از فول فاند قبل از سال ۲۰۱۷ نیز درخواست برگه مانده بانکی شده).

از سال ۲۰۱۷ تا امروز، رویه سفارت ها تغییر کرده و در موارد فول فاند هم حتی دیده شده که افیسر ها درخواست مانده بانکی کرده اند. در نتیجه همراه داشتن مانده بانکی هرچند دانشجو ایمان دارد که برای فول فاند نیازی به مانده بانکی نیست، باز هم توصیه میشود که دسته کم مبلغی بین ۶ هزار تا ۹ هزار دلار Bank Statement همراه داشته باشند.

توجه: در هیچ سایتی از سایت های رسمی سفارتخانه های آمریکا در کشور های مختلف در موضوع Bank Statement، اشاره ای به نامه گردش حساب مدت دار برای ویزای دانشجویی آمریکا نشده است. مانده بانکی فقط مورد نظر بوده و از دانشجویان محترم تقاضا میشود نظریه : من گردش حساب ۶ماهه یا ۵ ساله ببرم که به افیسر ثابت کنم چقدر پول دارم و یا من دارم راست میگم که پول دارم و باقی مردم نه!..... لطفاً روابط مرسوم داخل کشور را با دیگر نقاط جهان مقایسه نکنید و همان چیزی که درخواست شده را انجام دهید تا هم درخواست را عملی کرده باشید و هم از لطمه زدن به شرایط دیگر دانشجویان و کمک به تغییر قوانین مانده بانکی جلوگیری کرده باشد. فقط نامه مانده بانکی مورد نیاز است.

بیشتر بانک های ایران تحت تحریم هستند. اما افیسر ها بجز معدود مواردی که فرد مبالغ بسیار بالای را باید ثابت میکرده در باقی موارد افیسر ها به نام بانکی که مانده بانکی از آن تهیه شده اشاره ای نکرده و باعث ریجکت دانشجویی نشده. اما از آینده اطلاعی در دست نیست و رعایت احتیاط عاقلانه خواهد بود.


10- نامه Research Plan 

- نامه ای که در آن استاد دانشگاه آمریکایی (و یا استادی از طرف دپارتمان دانشگاه) که از ان پذیرش گرفته اید به سفارت توضیح میدهد که چه پروژه ای را انجام میدهند و دانشجو چه مسولیتی در آن دارد و اینکه این ریسرچ ویا پروژه کاملا غیرحساس می باشد.

- در گذشته داشتن این نامه برای دانشجویان فول فاند الزامی بود. طی سالهای اخیر(۲۰۱۸ به بعد) افیسر های بعضی از سفارتخانه ها از دانشجویان سلف فاند نیز ریسرچ پلن را درخواست کرده اند. شاید دلیل آن حساس بودن رشته دانشجو سلف فاند و یا هر دلیل دیگری باشد. درنتیجه داشتن ریسرچ پلن اکیداً توصیه میشود.

- همه میدانیم که دانشجوی سلف فاند به دلیل نداشتن استاد سوپروایزر نمیتواند ریسرچ پلن هم داشته باشد و عملا واحد درسی پاس می نماید. در نتیجه همراه داشتن کورس ورک دانشجو در مقطع تحصیلی که در سایت هر دانشگاه قابل مشاهده می باشد اکیداً توصیه میگردد.


11- برگه C.V. & SOP

در ۹۹٪ مصاحبه های دانشجویی در سفارت، اولین سوال درخواستC.V. از دانشجو بوده و به همین علت توصیه میشود ترتیب قرار دادن مدارک در پوشه همراه دانشجو به همین دلیل با برگه پرینت (رنگی یا غیر رنگی) از C.V. شروع شود.

- نکته: هرچند همراه داشتن انگیزه نامه یا SOP در زمان سفارت توصیه میشود ولی SOP از دانشجو درخواست نمیشود و نیازی به ارائه داوطلبانه این نامه با افیسر در صورتی که درخواست نکرده نیست. 

- معمولا بیشتر افیسر ها از اینکه فرد همه مدارک ویا مدارکی که درخواست نشده توسط افیسر در هنگام مصاحبه را با هم به افیسر بدهد شاکی می شوند. در نتیجه صبور باشید و با لبخند منتظر درخواست افیسر برای هرمورد باشید.


12- یک قطعه عکس پاسپورت سایز

بیشتر مواقع برداشت متفاوت فرد از عکس به روز شده باعث میشه عکس بارگذاری شده در فرم ds-160 با واقعیت فرد در روز مصاحبه تفاوت داشته باشد. به همین دلیل وبا توجه به الزام سفارت، حتما یک قطعه عکس همراه داشته باشید.


13- نامه Job Offer 

یکی دیگر از مدارکی که قبلا کاربردی نداشت ولی در حال حاضر کاربرد مناسبی برای دانشجویان ایرانی دارد موضوع اثبات علت و علاقه به برگشت به ایران بعداز اتمام تحصیل می باشد. در نتیجه داشتن نامه جاب آفر به نوع پذیرش، نوع فاند، جنسیت و.... ارتباطی نداشته و به همه دانشجویان همراه داشتن نامه جاب آفر توصیه میشود. این مدرک برای اثبات سوشال تایی دانشجو (ارتباط قوی با کشورمحل تولد) می باشد. نگارش نامه و نکات مهمی که این نامه باید داشته باشد در خدمات مشاوره ویزای دانشجویی امریکا در مجموعه Visa4edu به دانشجویان قراردارد.


14- کپی مقالات (در صورتی که مقاله چاپ شده دارید)

اگر مقاله شما در سرچ گوگل (گوگل اسکالر، ریسرچگیت و...) قابل مشاهده می باشد، باز هم همراه داشتن دسته کم صفحه اول مقاله شامل Abstract مقاله چمدان شما را سنگین نخواهد کرد.


15- کارت سربازی

کارت پایان خدمت سربازی و یا کارت معافیت پزشکی (اصل و ترجمه) یا مدرکی دال بر روشن شدن وضیعت خدمت مانند نامه وزارت به نظام و یا رسید پرداخت وثیقه و نامه بانک هرچند برگه رسید وثیقه اینترنتی و بدون هیچ مهر و امضایست. افیسر ها با اینترنتی بودن رسید وثیقه بانکی آشنایی دارند.


16- متاهلین

- برگه I-20 برای F2 (همراه دانشجو).

- یک برگ سی وی خلاصه از مقاطع تحصیلی که همسر دانشجو گذرانده. توجه داشته باشید که سی وی همسر دانشجو برای اخذ پذیرش دانشگاه نیست و فقط برای نشان دادن به افیسر سفارت کاربرد دارد. درنتیجه از نگارش تعاریف بیش از حد در سی وی همسر خودداری کنید!

- شناسنامه همراه (یا همراهان-فرزندان) بهمراه نسخه ترجمه شده آن.

- سند ازدواج ( نسخه فارسی)

- کارت سربازی و... (اگر f2 آقاست).

- در صورت نزدیک بودن تاریخ ازدواج رسمی (ثبت رسمی) به روز مصاحبه، همراه داشتن آلبوم عکس عروسی یا دسته کم چند عکس برای اثبات ازدواج واقعی همراه با دانشجو.

- همسر آقا F2 اگر شرکت ثبت شده در ایران دارند، همراه داشتن مدارک ترجمه شده ثبت شرکت ویا گواهی اظهارنامه شرکت. کارمند: همراه داشتن گواهی مرخصی یک یا دوساله ویا کل زمان حضور F1 در آمریکا از طرف شرکت و یا سازمان محل کارهمسر.

 

برای مشاهده مدارک درخواست شده در سایت رسمی وزارت خارجه آمریکا اینجا کلیک نمایید.

برای مشاهده سوالات متداول در سایت وزارت خارجه آمریکا اینجا کلیک نمایید.

برای مشاهده سوالات متداول دانشجویان ایرانی در سایت Visa4edu اینجا کلیک نمایید.

برای مشاهده مطالب بیشتر در رابطه با سفارت در گروه های تلگرامی ما اینجا عضو شده و سوال خود را مطرح نمایید.

در صورتی که نیاز به مشاوره ویزای دانشجویی آمریکا توسط مجموعه Visa4edu رادارید اینجا کلیک نمایید.

Because visa interviews are short, do your best to explain why you want to study in the United States, how you plan to support yourself while in school, and what your plans are for when your studies are finished.

 

برو بالا